עורך דין צוואות

רבים טועים לחשוב כי תחום הצוואות והירושות נוגע למפורסמים ולעשירים. זה לא מפתיע, שכן במרבית הפעמים הנושא יעלה לסדר היום התקשורתי הדבר יהיה בהקשר של ידוען כזה או אחר. אך למעשה, צוואות, עיזבונות וגם קרבות ירושה הם נחלתם של משפחות רבות. מוות הינו חלק ממעגל החיים ולכן כל אדם במהלך חייו נדרש לתחום הירושות והצוואות, בין אם הוא בכובע של יורש ובין אם הוא בכובע של מצווה.

עורך דין צוואות

ההתמודדות מול צוואות וירושות הוא מורכב, שכן הוא מעגן בתוכו את כלל הנושאים שמייצרים רגשות בעצימות גבוהה – פטירה של אדם קרוב ואבל על לכתו, חלוקת רכוש, כסף ולעיתים ממון רב, וכמובן היחסים המשפחתיים, רגשות של כעס, כאב ולעיתים גם רצון לנקמה.
משמעות הדבר שגם הליכים משפטיים הנוגעים לצוואות, ירושות ועיזבונות הינם מורכבים. בניסיון לייצר הצלחה בהתנגדות לצוואה, בדרישה לפסילתה ובכלל בחלוקת הרכוש, יש צורך במיומנות, ידע וניסיון רבים.
אנחנו, באהרון ושות' משרד עוה"ד ונוטריון, מבינים את החשיבות, את המורכבות ואת הרגישות הנדרשת בתיקי צוואות וירושות ולשם כך הקמנו מחלקה ייעודית המתמחה בתחום בעלת היקף נרחב של ידע וניסיון מוכחים במטרה לספק מענה לכלל לקוחותינו, בהתאם לצרכיהם המשתנים.

משמעותה של צוואה

כל אדם בגיר בישראל רשאי לערוך צוואה שתקבע מי יירש את רכושו ואת נכסיו לאחר מותו. קיימים לכך יוצאים מן הכלל בהם אדם יהיה פסול לערוך צוואה בשל חוסר יכולת נפשית או שכלית. חוק הירושה קובע ארבע דרכים אפשרויות לעריכת צוואה שיהיה לה תוקף משפטי מחייב:

  1. צוואה בכתב יד
  2. צוואה בעדים
  3. צוואה בפני רשות
  4. צוואה בעל פה

הבחירה באיזו דרך לערוך את הצוואה נתונה בידי המצווה, פרט לצוואה בעל פה, צוואה הנערכת לאדם על ערש דווי, שאותה ניתן לערוך רק בנסיבות מסוימות.

לכל אחת מהדרכים לעריכת צוואה כללים שונים על מנת שבסופו של יום היא תהיה בעלת תוקף משפטי.

לאחר מותו של המצווה ועל מנת שהצוואה תיכנס לתוקף ויהיה ניתן לחלק את עיזבונו של המנוח, יש להגיש בקשה לצו קיום צוואה. הרשם לענייני ירושה יפרסם את הבקשה ברשומות כדי לאפשר למי שמעוניין להגיש התנגדות למתן הצו. במידה ואין התנגדות, יינתן צו ירושה והעיזבון יחולק בין הזוכים בצוואה.

בחייהם ובמותם – על צוואה הדדית

צוואה היא אומנם מסמך משפטי לאדם המצווה את רכושו ליורשיו, אך ישנה אפשרות לבני זוג לערוך צוואות הדדיות. כלומר, בני הזוג עורכים צוואות המסתמכות אחת על השנייה. במסגרת הצוואה ההדדית יכולים השניים לקבוע מה יקרה לאחר מותם וכיצד העיזבון יחולק וגם להגן האחד על השני, במקרה שבו אחד מבני הזוג נפטר.
אופן מימוש הצוואה ההדדית הוא דומה לזה של צוואה רגילה. לצד זאת, נציין כי קיימות הנחיות ברורות בחוק מתי אחד מבני הזוג, או שניהם גם יחד, יכולים לבטל את תוקפה של הצוואה.

צוואה – תעודת הביטוח שלנו לאחר מותנו

הצוואה היא מסמך משפטי, אולי החשוב ביותר שהאדם יערוך במהלך חייו, שכן יש לו השפעה ממשית על מה שיקרה לאחר מותו, על התחושות שילוו את יורשיו, את הזוכים ואת המפסידים אם יש, ובכלל, איך החומר (הרכוש וההון) שהשאיר בעולם ימשיך כשכבר לא יהיה כאן.

במידה והאדם שנפטר לא הותיר אחריו צוואה, יחולק עיזבונו, כלומר הרכוש שהשאיר אחריו, בהתאם לחוק הירושה. לא פעם, חוק הירושה אכן תואם את רצונו של האדם, שכן לפיו חלוקת הרכוש תהיה לבן או בת הזוג ולילדיו. הצרות מתחילות כאשר רצון האדם אינו מתיישב עם הוראות החוק, למשל כאשר אינו מעוניין להוריש רכוש לאחד מילדיו, או אם נפרד מבת הזוג. כאן, לצערנו, ובמידה והאדם לא הותיר צוואה, לא יתממש רצונו לאחר מותו.

בשנים האחרונות הלכה וגדלה המודעות לצורך ולחשיבות בעריכת צוואות. לפי נתוני האפוטרופוס הכללי, במהלך העשור האחרון הוכפל מספר הצוואות בישראל (מ-8,940 צווי קיום צוואה בשנת 2013 ל-18,558 צווי קיום צוואה בשנת 2023).

צוואות ירושות ומה שביניהם

צוואות הן דרך טובה להגן על רצון המת ובמקביל לצמצם את האפשרות לקרבות ירושה. צוואה ברורה ומפורטת יכולה להפחית ועד למנוע את הסיכוי לסכסוכים בין יורשים על עיזבון המנוח. אך כדי לעשות זאת נכון יש צורך במיומנות, ידע, והבנת החוק והפסיקה.

אנחנו מזמינים אתכם להתייעץ עם איתנו, באהרון ושות' משרד עוה"ד ונוטריון, על מנת לערוך את הצוואה הנכונה בעבורכם. בזכות הידע והניסיון שצברנו אנחנו יודעים כיצד ללוות את המצווה ברגישות ובעדינות המתבקשת לצורך יצירת המסמך המשפטי שישקף בצורה הנכונה ביותר את רצונו.

קרבות יורשים

עיקרון מנחה בדיני הירושה הוא שצוואה היא רצון המת ולכן יש לפרש את הצוואה פי כוונתו ורצונו. במקרים רבים ושונים יש קושי בדבר, כאשר הצוואה יכולה להתפרש במספר דרכים. לא פעם מדובר בסיבה לסכסוכים בין יורשים. אך האמת שסכסוכי יורשים עלולים לפרוץ מכל כך הרבה סיבות, בין אם נערכה צוואה ובין אם לאו, בפרט כשמדובר ברכוש וכסף רב.

כאשר המצווה הותיר אחריו צוואה, ולאחר שיורשיו הגישו בקשה למתן צו לקיומה, ניתנת למתנגדים האפשרות להתנגד אליה. מדובר בפרק זמן קצר של 14 ימים מיום הפרסום על הבקשה לקבלת צו ירושה. בזמן קצר זה יכולים המתנגדים להגיש את התנגדותם לרשם לענייני ירושה. ככל והרשם יהיה סבור כי מדובר בהתנגדות כדין, ההליך יעבור להמשך דיון והכרעה בבית המשפט לענייני משפחה.

ישנן כמה וכמה עילות לביטול הצוואה, כאשר על המתנגד להוכיח שהצוואה לא שיקפה את רצונו האמיתי של המנוח או שנפלו בה פגמים (טכניים או מהותיים) ולחילופין כי הצוואה נערכה תחת השפעה בלתי הוגנת. גם במקרים בהם אחד הזוכים בצוואה השתתף בעשייתה או היה עד כאשר נחתמה, ייתכן והדבר יוביל לפסילתה של הצוואה.    

קרבות יורשים וסכסוכי צוואות הם מההליכים המורכבים והרגישים המתנהלים בדיני המשפחה ובכלל, בעולם המשפט. סכסוכים אלו מצריכים ייצוג מקצועי, בניית אסטרטגיה משפטית מתאימה וראייה כוללת של המקרה. לא פעם, סכסוכים אלו קמים ונופלים על ייצוג משפטי שאינו מתאים ובמקרים אלו אסור להתפשר.

אהרון ושות' משרד עוה"ד ונוטריון - עורך דין צוואות וירושות

תחום דיני הצוואות והירושות הוא מורכב ורגיש ומצריך ייעוץ משפטי מקצועי ומקיף. מחלקת צוואות וירושות באהרון ושות' משרד עוה"ד ונוטריון, מתמחה בהליכים מורכבים בתחום, כולל עריכת צוואות וצוואות הדדיות סכסוכי ירושות ואף ניהול עיזבון. אנחנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר ולאפשר לנו לסייע לכם על מנת שתצליחו לממש את רצונכם.

מחפשים עורך דין צוואות וירושות? פנה למשרדנו עוד היום!

מה אנו מציעים?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

שאלות ותשובות נפוצות:

צוואות, ירושות ועיזבונות
שאלה תשובה
מהי צוואה? צוואה היא מסמך משפטי המגדיר את חלוקת נכסיך לאחר מותו.
מי יכול לכתוב צוואה? כל אדם מעל גיל 18 בעל כשירות משפטית יכול לכתוב צוואה.
מהם סוגי הצוואות השונים? ישנם שלושה סוגי צוואות עיקריים: צוואה בכתב יד, צוואה בעדים וצוואה בעל פה.
מהם התנאים לתקפות צוואה? צוואה צריכה להיות כתובה בכתב, להיות חתומה על ידי המצווה בנוכחות שני עדים, ולהיות מאושרת על ידי רשם הירושות.
מה קורה אם אין צוואה? במקרה שאין צוואה, חלוקת הנכסים תתבצע על פי חוק הירושה.
מהו תפקידו של עורך דין לצוואות, ירושות ועיזבונות? עורך דין לצוואות, ירושות ועיזבונות יכול לעזור לך לכתוב צוואה תקפה, לספק ייעוץ לגבי תכנון מס ירושה ולטפל בסכסוכים שעלולים להתעורר בתחום הירושה והצוואות.

*התוכן המופיע במאמר ובטבלה נועד למטרות מידע בלבד ואינו מהווה ייעוץ משפטי. אין להסתמך על המידע המופיע במסמך זה לצורך קבלת החלטות משפטיות. מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום הצוואות והירושות לפני קבלת החלטות משפטיות הקשורות לצוואות, ירושות ועיזבונות.

דילוג לתוכן